Skip to main content

Spotkanie autorskie z Jerzym Rajeckim i Barbarą Goralczuk

10 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Supraślu odbyło się spotkanie autorskie z miłośnikami Podlasia tworzącymi w klimacie podlaskich wsi i miasteczek- Jerzym Rajeckim i Barbarą Goralczuk.

Publiczność dowiedziała się się o życiu i pracy zaproszonych gości; miała okazję porozmawiać z twórcami, poznać ich najnowsze publikacje, obejrzeć zdjęcia ze strony „Klimaty Podlasia” i zakupić książki z autografem autorów.

Biblioteka uzupełniła swoje zbiory i obecnie cały dorobek wydawniczy Jerzego Rajeckiego i Barbary Goralczuk jest dostępny do wypożyczenia w Bibliotece Publicznej w Supraślu i naszych filiach w Zaściankach i Ogrodniczkach. Kilka słów o autorach:

Jerzy Rajecki- fotograf, urodził się w Hajnówce, a obecnie mieszka i pracuje w Białymstoku. Pochodzi z rodziny, gdzie rodzice reprezentowali różne religie i pochodzili z różnych regionów- ojciec, z okolic Szymek, mama z Suraża. Jak sam mówi o sobie- różnorodność religijną, kulturową i obyczajową, a co za tym idzie i tolerancję miał na co dzień w domu. Dlatego przyjmował ją jako coś oczywistego. Lubi ludzi, łatwo nawiązuje z nimi relacje. Rozmawia we wszystkich dialektach językowych występujących w podlaskich regionach. Jest doskonałym obserwatorem rzeczywistości. Zna wszystkie wsie, lasy, drogi i bezdroża regionu. Wszystko to pomaga mu w rozwijaniu swojej pasji, jaką jest fotografia. Zajmuje się nią od około 20 lat. Fotografie jego autorstwa są delikatne, nasączone pięknem codziennych, zwykłych spraw. Prezentuje ludzi w ich domach, na podwórkach, w ich otoczeniu. Chętnie uwiecznia codzienne zajęcia. Wielokulturowości, wieloreligijność, koloryt regionu widać na każdym jego zdjęciu.

Dorobek wydawniczy Jerzego Rajeckiego to:
1. Album fotograficzny ,,Klimaty Podlasia”- wydany w 2020 r.
2. Album fotograficzny ,, Klimaty Podlasia- wielokulturowość”- 2021 r.
3. ,,Przewodnik po Krainie Otwartych Okiennic”- 2022 r.
4. „Przewodnik u pana Boga na Podlasiu”- 2023 r.
Jerzy Rajecki prezentuje swoje fotografie na stronie @Klimanty Podlasia, gdzie można je podziwiać w naprawdę ogromnych ilościach. Jest to doskonała kronika życia
mieszkańców Podlasia i otaczającej nas przyrody.
Barbara Goralczuk urodzona w 1970 roku niedaleko Bielska Podlaskiego jest poetką, pisarką, astrologiem i zielarką. Pisze wiersze w języku polskim, białoruskim i podlaskim.
Jej pierwsza książka, która powstała z potrzeby serca to powieść ,,Nadzieja aż po horyzont”- epopeja bieżeństwa wydana została w 2015 roku. Książka oparta na wspomnieniach rodzinnych, przekazywanych autorce przez babcię. Opisuje ucieczkę rodziny z domu w 1915 roku, tragiczne losy wojenne, tułaczkę po bezbrzeżach Rosji miotanej rewolucją, wreszcie powrót do rodzinnej wsi, do nowo powstałej Polski w 1919 roku.
Kolejna powieść z 2017 roku jest kontynuacją pierwszej. ,,Miód”- niesłodkie życie prostych ludzi w okresie międzywojnia, na wsiach, w miasteczkach otaczających Bielsk Podlaski. Zawiera szereg historii zaczerpniętych z opowieści mieszkańców okolicznych wsi.
Ostatnia powieść, tym razem lekka, z nutą romansu, to „Zapamiętaj imię moje” wydana w 2023 roku skierowana jest raczej do kobiet, choć może nie wyłącznie. Jest to historia młodej dziewczyny, Leny, córki aptekarza z Białegostoku, która jak każda dziewczyna, marzy o miłości. Los daruje jej miłość, ale i tragedie, daje jej siłę do walki o siebie. Akcja powieści obejmuje lata 1920-1935, toczy się w Białymstoku, Białowieży, Supraślu ale też za oceanem.