Krzysztof Antoni Wolfram – urodzony 76 lat temu w Warszawie. Absolwent IV LO im. Adama Mickiewicza i Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Były prezes Fundacji Zielone Płuca Polski i twórca koncepcji programu Zielone Płuca Polski. W latach 1993 -1997 poseł na sejm RP II kadencji.
W latach 1968 – do dziś odbył 81 wypraw zagranicznych, prywatnych i służbowych odwiedzając łącznie 38 krajów na czterech kontynentach. Od ponad 60 lat fotografuje zwiedzając, prezentując swoje prace na wystawach w Polsce min. „Ziemia Święta” (2000), „Francja” (1999), „Chiny” (2005).
Poza fotografią pasjonuje się turystyką krajoznawczą, filmem, książką oraz sportem http://www.trumedical.co.uk/. Jest zagorzałym kibicem Jagielloni, siatkówki, a w ostatnich latach Igą Świątek.
Na przełomie lat 80-tych i 90-tych członek najwyższych władz PTTK. Obecnie Przewodniczący Rady Seniorów Gminy Supraśl. Współtwórca i inicjator utworzenia sieci rezerwatów przyrody, 5 parków krajobrazowych w północno-wschodniej Polsce (Suwalskiego, Wigierskiego, Narwiańskiego, Biebrzańskiego, Puszczy Knyszyńskiej) oraz 3 Parków Narodowych (Wigierskiego, Narwiańskiego i Biebrzańskiego).

Początki dziejów Islandii to opowieść o ucieczce do nowego świata, później walki o przetrwanie.
Pierwsza wzmianka o Islandii pochodzi z 300 w. p.n.e. od Pyteasza z Massali (obecnie Marsylii), który tę wyspę nazwał ULTIMA THULE. Ten niegościnny skrawek Ziemi pierwsi zwiedzali irlandzcy mnisi w XIII w., a potem pod koniec IX w. Normanowie, a później Wikingowie. Wtedy pojawiła się dzisiejsza nazwa ISLANDIA – ISLAND czyli Kraina Lodu.
W X w. Islandia była już na trwale zamieszkana. W 930 r. odbył się pierwszy Althing – zgromadzenie reprezentantów całej wyspy, mający kompetencje prawodawcze i sądownicze, obradujący na Równinie Zgromadzenia PINGVELLIR. Był to początek współczesnego parlamentaryzmu na świecie.
Islandia, od XIV w. do połowy XX w. znalazła się pod protektoratem duńskim. 17 lipca 1944 r. Islandia uzyskała pełną niepodległość.
Na islandzkiej fladze widnieje typowy dla nordyckich państw krzyż czerwony, z białą obwódką na niebieskim tle. Mieszkańcy wyspy interpretują te barwy jako czerwień ognia wulkanów, biel śniegu i lodu oraz błękit oceanu.
Dziś Islandię zamieszkuje ok. 330 tys. mieszkańców, z czego 120 tys. – stolicę państwa Rejkiavik (po islandzku: Zatoka Dymów).
Powierzchnia wyspy, drugiej pod względem wielkości w Europie to 103 125 km2 (1/3 powierzchni Polski). Rejkiavik jest najbardziej na północ usytuowaną stolicą na świecie.
Najliczniejszą mniejszością narodową na wyspie stanowią dziś Polacy, ok. 25 tys. zamieszkałych na stałe.
Obecnie Islandię odwiedza ok. 2,5 mln turystów rocznie, głównie z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady, Francji i Izraela. W 2021 roku Islandię odwiedziło ponad 100 tys. Polaków.
Islandię odwiedza się ze względu na niespotykane nigdzie indziej walory przyrodnicze.
Najpopularniejsze atrakcje turystyczne to:
– wyprawy łodziami na obserwacje wielorybów i połów ryb
– obserwacje ptaków (zwłaszcza maskonurów)
– rafting na rzekach lodowcowych
– przejażdżki kucami islandzkimi
– podziwianie zorzy polarnej
– wyprawy na lodowce
– oglądanie gejzerów i wodospadów
– wyprawy samochodowe of-road na tereny niezamieszkane (ok. 85% obszaru wyspy).
Fotorelacja