KOŚCI, PIONKI I GRY

KOLEJNE SPOTKANIE

Gry planszowe to wciąż rosnąca popularność. Niektórym towarzyszą od dziecka, inni odnaleźli w nich świetną zabawę już w życiu dorosłym. Jednak wszyscy fani planszówek potwierdzają – jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu razem z innymi i bez użycia Internetu, który w obecnych czasach ma wiodącą rolę. Jak znaleźć magiczne wrota do tego hobby? Pędzimy z odpowiedzią!

Po pierwsze – rozwijamy popularne niedomówienie – w gry planszowe może grać każdy. Kilkuletnie dzieci, dorastająca młodzież, osoby dorosłe oraz ludzie w sile wieku. Prawdą natomiast jest to, że planszówki są kierowane do różnej grupy odbiorców. Niektóre z nich mają proste zasady i kilka komponentów (części potrzebnych do rozgrywki), a rozgrywka trwa nawet kilkanaście minut. Są też takie, które mają setki elementów, a na rozgrywkę trzeba przygotować cały dzień. Pomiędzy nimi istnieje cała masa gier pośrednich przeznaczonych dla różnego zaangażowania. Istnieje sporo grup i artykułów, dzięki którym dowiemy się więcej na temat gier. Jeśli chodzi o Supraśl takie spotkania organizuje Centrum Kultury i Rekreacji. Więcej informacji na stronie internetowej albo na profilu na Facebook’u.

Po drugie – gry planszowe dzielą się na różne rodzaje. Dwie główne grupy to gry tradycyjne takie jak np. szachy, warcaby, które są znane ludzkości od dawien dawna oraz nowoczesne, do których możemy zaliczyć współczesne tytuły np. Osadnicy z Catanu, Monopoly. O ile pierwsza grupa jest dość prosta i łatwiej ją sprecyzować, o tyle druga dzieli się na wiele dodatkowych kategorii, a każda z nich na jeszcze bardziej sprecyzowaną. I tak mamy: karcianki, eurogry, imprezówki, dla dzieci, kooperacyjne. Pamiętajmy, że każdą z tych grup można podzielić bardziej szczegółowo, a istnieją też połączenia tych grup w różnych wariantach. Innymi słowy – jest ich cała masa.

Po trzecie i ostatnie – nie jest to wiedza tajemna. Dobrze jest mieć kogoś znajomego, kto jest w stanie powiedzieć nam więcej. Może to być osoba, która zna dużo tytułów i z miejsca doradzi nam kilka gier, których poszukujemy jako nowicjusze. Ale w obecnych czasach sprzedawcy, którzy dostarczają nam te niesamowite produkty są w stanie udzielić informacji oraz doradzić. Wystarczy wykonać jedynie prosty krok i zapytać, a obecnie dołączane instrukcje są tak dokładnie napisane żeby nawet laik mógł się w nich odnaleźć.

Podsumowując, gry planszowe to świetne rozwiązanie dla osób lubiących spotykać się przy jakiejś okazji i jednocześnie rozerwać się. Dodatkowo, wzmacniamy aspekty społeczne budując relacje międzyludzkie, a niejednokrotnie rywalizując, bądź współracując ze współgraczami. Pozostaje tylko wybrać swój pierwszy tytuł. Zapraszamy na spotkania planszówkowe organizowane przez Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, gdzie możecie przetestować za darmo wiele tytułów oraz uzyskać dostać osobiste wskazówki, w jaki sposób grać w daną grę.

PG A post on the nudecamshd.com`s blog

Dlaczego warto spróbować?

Integracja

Gry planszowe mają niesamowitą moc przełamywania pierwszych lodów. Już po krótkiej rozgrywce ludzie stają się empatyczni i serdeczni. Do tego chętnie wciągają w wspólne hobby pomagają kolejnym uczestnikom rozrywki.

Rozrywka

Pierwszym skojarzeniem, jeżeli mówimy o grach planszowych, jest dostarczanie rozrywki. To naturalne, bo właśnie po to zostały stworzone! Warto pamiętać o tym, podczas długich rodzinnych wieczorów. Gry stanowią świetną odskocznię od telewizora czy komputera

Rozwój

Gry polega głównie na doskonaleniu i rozwijaniu procesów i zdolności orientacyjno-poznawczych. Podczas gry kształtują się właściwości, które są niezbędne i potrzebne w uczeniu się, np. planowa realizacja zamierzeń, koncentrowanie uwagi na wybranym przedmiocie, spostrzegawczość i wyobraźnia, pamięć i umiejętność analizy i syntezy porównywania i obserwacji.

Kultura

Gry planszowe uczą nas także zasad zdrowej rywalizacji, która nie jest pozbawiona szacunku do naszego oponenta. Dzięki nim możemy również nauczyć się, jak radzić sobie z przegraną. Wystarczy pamiętać, że nawet gdy rozgrywka nie idzie po naszej myśli, to wciąż możemy wyciągnąć z niej cenną lekcję – czy to lepsze zrozumienie zasad gry, obranie efektowniejszej taktyki, czy też świadomość, że spróbowaliśmy naszych sił i zmierzyliśmy się z wyzwaniem.

Planszowe wiadomości:

Projekt bez tytułu(1)
Plansze w lilipucie
Kliknij tutaj Zapraszamy do rozrywki przy grach planszowych w sali biblioteki w Supraślu. Do zagrania będzie kilka gotowych gier. Postaramy się…
74577212_2493168124246453_1531747275200528384_o
Kości, pionki i gry w Prowincji
Spotkanie planszówkowe w Prowincji Wydarzenie ma na celu zbliżenie do siebie ludzi poprzez rozrywkę znaną od dawien dawna – gry towarzyskie.Zasady…

LISTA GIER

7 Cudów świata
CV
Dixit
Finanse
Hanabi
Kragmorta
Monopoly
Munchkin
Osadnicy z Catanu
Pan tu nie stał
Pokolenia
Rummikub
Skojarzenia
Wsiąść do pociągu
Zgadnij kto to?
Unia Lubelska
Pamięć ’39
Polak mały
Memo
alfabet zgadywanka
skojarzenia układanka
Pizza
Eureka
Muzeum na kółkach
Bezpieczne wędrówki
Monopoly Junior
Zgadnij kto to? dzieci

303
5 second rule
Agricola
BANG!
Carcassonne
Catan
Citadels
Dixit
Dream Home
Fief France 1429
Fief 1429 – Knights
Genoa
Good Cop – Bad Cop
The Grizzled
King & Asassins
Kolejka
Letnisko
Rok 1863
Rummikub
Saboteur
Sheriff of Nottingham
Spot it!
Star Trader

Talisman (4th Edition)
Teomachia: Mitologia Słowiańska
Ticket to Ride: Europe
Timeline: Discoveries
Statki, Łupy, Kościotrupy
Voo-Doo
Love Letter
Mafia
Mascarade
Miś Wojtek
Munchkin Booty
Munchkin Conan
Neuroshima Hex 3.0
Neuroshima Hex – New York
Niepodległa
Once Upon a Time
Pandemic
Celts vs. Romans
Elves vs. Orcs
Power Grid
Roar! Catch the Monsters.

DOTYCHCZASOWE LOKALIZACJE

WSPARCIE