Skip to main content

spotkanie autorskie Jerzy Rajecki i Barbara Goralczyk


Spotkanie autorskie z Jerzym Rajeckim i Barbarą Goralczyk odbędzie sie o godzinie 16:30 w Bibliotece Publicznej.

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy już w najbliższą środę 10 KᗯIETᑎIᗩ 2024 ᖇ. o godz. 16.30 na spotkanie z wyjątkowymi ludźmi tworzącymi w klimacie podlaskich miasteczek i wsi.

𝐉𝐞𝐫𝐳𝐲 𝐑𝐚𝐣𝐞𝐜𝐤𝐢 𝐢 𝐁𝐚𝐫𝐛𝐚𝐫𝐚 𝐆𝐨𝐫𝐚𝐥𝐜𝐳𝐮𝐤
𝗝𝗲𝗿𝘇𝘆 𝗥𝗮𝗷𝗲𝗰𝗸𝗶 – fotograf, miłośnik Podlasia.
Urodzony w Hajnówce w 1966 roku, obecnie mieszka i pracuje w Białymstoku. Pochodzi z rodziny, gdzie rodzice reprezentowali różne religie i pochodzili z różnych regionów- ojciec, z okolic Szymek, mama z Suraża.Jak sam mówi o sobie- różnorodność religijną, kulturową i obyczajową, a co za tym idzie i tolerancję miał na co dzień w domu i przyswoił sobie doskonale. Dlatego przyjmował ją jako coś oczywistego. Lubi ludzi, łatwo nawiązuje z nimi relacje. Rozmawia we wszystkich dialektach językowych występujących w podlaskich regionach. Jest doskonałym obserwatorem rzeczywistości. Zna wszystkie wsie, lasy, drogi i bezdroża regionu. Wszystko to pomaga mu w rozwijaniu swojej pasji, jaką jest fotografia. Zajmuje się nią od około 20 lat.
Fotografie jego autorstwa są delikatne, nasączone pięknem codziennych, zwykłych
spraw. Prezentuje ludzi w ich domach, na podwórkach, w ich otoczeniu. Chętnie
uwiecznia codzienne zajęcia. Wielokulturowości, wieloreligijność, koloryt regionu
widać na każdym jego zdjęciu.
Potrafi oddać uroki krajobrazu, zaobserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku, pokazuje malownicze podlaskie przestrzenie.
Dorobek wydawniczy Jerzego Rajeckiego to:
1. Album fotograficzny ,,Klimaty Podlasia”- wydany w 2020 r.
2. Album fotograficzny ,, Klimaty Podlasia- wielokulturowość”- 2021 r.
3. ,,Przewodnik po Krainie Otwartych Okiennic”- 2022 r.
4. "Przewodnik u Pana Boga na Podlasiu” - 2023 r.
Jerzy Rajecki prezentuje swoje fotografie na stronie @Klimanty Podlasia, gdzie można je podziwiać w naprawdę ogromnych ilościach. Jest to doskonała kronika życia
mieszkańców Podlasia i otaczającej nas przyrody.
𝗕𝗮𝗿𝗯𝗮𝗿𝗮 𝗚𝗼𝗿𝗮𝗹𝗰𝘇𝘂𝗸 urodzona w 1970 roku niedaleko Bielska Podlaskiego.
Poetka, pisarka, astrolog, zielarka
Pisze wiersze w języku polskim, białoruskim i podlaskim.
Pierwsza książka, która powstała z potrzeby serca to powieść ,, Nadzieja aż po
horyzont” epopeja bieżeństwa wydana w 2015 roku. Książka oparta na wspomnieniach rodzinnych, przekazywanych autorce przez babcię. Opisuje ucieczkę rodziny z domu w 1915 roku, tragiczne losy wojenne, tułaczkę po bezbrzeżach Rosji miotanej rewolucją, wreszcie powrót do rodzinnej wsi, do nowo powstałej Polski w 1919 roku.
Powieść okazała się wielkim sukcesem. Historia zapomniana przez pokolenia,
wróciła i odbiła się szerokim echem wśród czytelników. Książka nominowana do europejskiej nagrody literackiej ,,Angelus”. Kolejna powieść jest kontynuacją pierwszej. ,,Miód”- niesłodkie życie prostych ludzi w okresie międzywojnia, na wsiach, w miasteczkach otaczających Bielsk Podlaski. Wydana w 2017 roku książka zawiera szereg historii zaczerpniętych z opowieści mieszkańców okolicznych wsi. Przedstawia szarą rzeczywistość tamtych czasów, małe radości, przemyślenia, marzenia i plany ówczesnych ludzi. Kończy się wybuchem drugiej wojny światowej.
Kolejna powieść, tym razem lekka, z nutą romansu, to "Zapamiętaj imię moje" Wydana w 2023 roku książka skierowana raczej do kobiet, choć może nie wyłącznie. Jest to historia młodej dziewczyny, Leny, córki aptekarza z Białegostoku, która jak każda dziewczyna, marzy o miłości. Los daruje jej miłość, ale i tragedie, daje jej siłę do walki o siebie. Akcja powieści obejmuje lata 1920-1935, toczy się w Białymstoku, Białowieży, @Supraśl ale też za oceanem.
Białowieży, Supraślu, ale też za oceanem.