Tradycję bibliotekarstwa publicznego w Supraślu zapoczątkowała baronowa Józefina Zachert, ktora w 1919 r. udostępniła swoją prywatną bibliotekę mieszkańcom Supraśla. “Biblioteka miejska” na bazie tego księgozbioru (ok. 1 tys. vol.) działała do 1939 r. Żołnierze sowieccy złożyli je w stos przed Domem Ludowym, oblali benzyną i podpalili.
Pierwszych wpisów do księgi inwentarzowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Supraślu dokonano w 1950 r. W latach 1976-1994 biblioteka mieściła się przy ul. Kościelnej- w obecnej siedzibie Teatru Wierszalin. Od 1994 r. funkcjonowała przy Zespole Szkół Sportowych. Mimo trudności lokalowych zbiory biblioteczne stale się powiększały. Rosło też zapotrzebowanie mieszkańców rozrastającej się z każdym rokiem podbiałostockiej gminy na nowości wydawnicze. Pierwsze próby stworzenia nowoczesnej placówki podjęto w 2012 roku. Na przeszkodzie stanęły problemy własnościowe gruntów oraz brak możliwości sfinansowania tej inwestycji. Ale broni nie złożono i już w następnym roku powstała nowa koncepcja biblioteki. Tym razem postanowiono wykorzystać działkę należącą do Centrum Kultury i Rekreacji przy ul. Cieliczańskiej. Koncepcja nowego budynku miała nawiązywać do wyglądu terenów pofabrycznych i XIX-wiecznej architektury miasteczka. Zaprojektowano więc budynek postindustrialny z czerwonej cegły klinkierowej, z długimi fabrycznymi oknami i surowością typową dla fabryki. Budowla miała też nawiązywać do zabytkowej siedziby Centrum Kultury i Rekreacji. W 2018 roku CKiR uzyskało dofinansowanie z Instytutu Książki w wysokości 2 milionów zł. Dotychczasowa siedziba biblioteki została przekształcona w żłobek, więc książki trafiły do Centrum Kultury i Rekreacji. Pierwsza łopata została wbita w październiku 2019 roku. W grudniu następnego roku budynek został oddany do użytku. Oficjalne otwarcie Biblioteki Publicznej w Supraślu miało miejsce 24 września 2021 roku. W uroczystości wziął udział między innymi Jan hrabia Chodkiewicz, potomek rodu założycieli Supraśla i fundatorów miejscowego klasztoru, o którym w mieście mówią, że to „człowiek zainteresowany historią i świadomy swojego dziedzictwa”.
Biblioteka dziś
Tym sposobem rozpoczął się nowy rozdział w życiu supraskiej biblioteki. – Z małej wypożyczalni przy szkolnych warsztatach weszła w XXI wiek. Mając nowoczesne, przestronne wnętrza, bogaty i pełen nowości księgozbiór, audiobooki, gry planszowe, oraz unikatowe zbiory specjalne biblioteka daje ogromne możliwości.Regularne odbywają się tu wystawy, koncerty, spotkania autorskie, konferencje naukowe i warsztaty.
Struktura Biblioteki Publicznej w Supraślu
Siedziba główna w Supraślu Cieliczańska 1; 16-030 Supraśl Telefon: 533-905-540; E-mail: bibliosupra@ckirsuprasl.com
Oddział dla dorosłych z wypożyczalnią, czytelnią, miejscami do pracy cichej, stanowiskami komputerowymi;
Oddział dla dzieci z wypożyczalnią, miejscem do czytania i zabawy;
Sala warsztatowa LILIPUT, która pełni też rolę małej galerii, a latem zamienia się w kawiarnię i czytelnię;
Sala konferencyjna GULIWER, wykorzystywana do wystaw, konferencji, spotkań.
Filie Biblioteki Publicznej
Ogrodniczki
Adres: ul. Białostocka 57, Ogrodniczki 16-030 Supraśl
Telefon: 601 869 823
Zaścianki
Adres: ul. Szosa Baranowicka 58/4 15-521 Zaścianki
Telefon: 668 303 430
Jak zapisać się do Biblioteki?
Aby mieć prawo do wypożyczenia zbiorów do domu, należy zapisać się do biblioteki.
Zapisu można dokonać na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz podpisać zobowiązanie do przestrzegania postanowień Regulaminu obowiązującego w Bibliotece.
Przy zapisie osób niepełnoletnich odpowiedzialność za wypełnienie zobowiązań wobec Biblioteki przyjmują rodzice lub opiekunowie.
Każdy czytelnik otrzymuje kartę biblioteczną, którą powinien każdorazowo okazywać przy korzystaniu z usług biblioteki.
Czytelnik pełnoletni powinien przy zapisie: – okazać dokument tożsamości ze zdjęciem, – złożyć na Formularzu zapisu zobowiązanie przestrzegania regulaminu, – wypełnić oświadczenie o miejscu zamieszkania w Formularzu zapisu będącego załącznikiem do regulaminu,
Czytelnik zobowiązany jest do informowania o każdorazowej zmianie adresu zamieszkania.
Zasady przedłużania wypożyczonych książek
Wypożyczamy do 6 książek na okres 1 miesiąca.
Wypożyczenie można przedłużyć osobiście, telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej oraz przez system SZUKAM KSIĄŻKI.
Za przetrzymywanie wypożyczonych książek naliczane są kary regulaminowe.
Wrzutnia książek
Mogą Państwo oddawać materiały biblioteczne 24 godziny na dobę. Do wrzutni można wkładać wyłącznie wypożyczone materiały z Biblioteki w Supraślu.Zachęcamy do korzystania!