Skip to main content

Biblioteka Publiczna w Supraślu

tel.   5 3 3    9 0 5    5 4 0           E-mail: bibliosupra@ckirsuprasl.com

Godziny otwarcia:

Poniedziałek      12:00 – 19:00
Wtorek                   9:00 – 18:00
Środa                     9:00 – 18:00
Czwartek               9:00 – 18:00
Piątek                     9:00 – 18:00
Sobota                    9:00 – 14:00

ul. Cieliczańska 1, 16-030 Supraśl



Historia Biblioteki


         Tradycję bibliotekarstwa publicznego w Supraślu zapoczątkowała baronowa Józefina Zachert, ktora w 1919 r. udostępniła swoją prywatną bibliotekę mieszkańcom Supraśla. “Biblioteka miejska” na bazie tego księgozbioru (ok. 1 tys. vol.) działała do 1939 r. Żołnierze sowieccy złożyli je w stos przed Domem Ludowym, oblali benzyną i podpalili.

          Pierwszych wpisów do księgi inwentarzowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Supraślu dokonano w 1950 r. W latach 1976-1994 biblioteka mieściła się przy ul. Kościelnej- w obecnej siedzibie Teatru Wierszalin. Od 1994 r. funkcjonowała przy Zespole Szkół Sportowych. Mimo trudności lokalowych zbiory biblioteczne stale się powiększały. Rosło też zapotrzebowanie mieszkańców rozrastającej się z każdym rokiem podbiałostockiej gminy na nowości wydawnicze. Pierwsze próby stworzenia nowoczesnej placówki podjęto w 2012 roku. Na przeszkodzie stanęły problemy własnościowe gruntów oraz brak możliwości sfinansowania tej inwestycji. Ale broni nie złożono i już w następnym roku powstała nowa koncepcja biblioteki. Tym razem postanowiono wykorzystać działkę należącą do Centrum Kultury i Rekreacji przy ul. Cieliczańskiej. Koncepcja nowego budynku miała nawiązywać do wyglądu terenów pofabrycznych i XIX-wiecznej architektury miasteczka. Zaprojektowano więc budynek postindustrialny z czerwonej cegły klinkierowej, z długimi fabrycznymi oknami i surowością typową dla fabryki. Budowla miała też nawiązywać do zabytkowej siedziby Centrum Kultury i Rekreacji. W 2018 roku CKiR uzyskało dofinansowanie z Instytutu Książki w wysokości 2 milionów zł. Dotychczasowa siedziba biblioteki została przekształcona w żłobek, więc książki trafiły do Centrum Kultury i Rekreacji. Pierwsza łopata została wbita w październiku 2019 roku. W grudniu następnego roku budynek został oddany do użytku. Oficjalne otwarcie Biblioteki Publicznej w Supraślu miało miejsce 24 września 2021 roku. W uroczystości wziął udział między innymi Jan hrabia Chodkiewicz, potomek rodu założycieli Supraśla i fundatorów miejscowego klasztoru, o którym w mieście mówią, że to „człowiek zainteresowany historią i świadomy swojego dziedzictwa”.


Biblioteka dziś

Tym sposobem rozpoczął się nowy rozdział w życiu supraskiej biblioteki. – Z małej wypożyczalni przy szkolnych warsztatach weszła w XXI wiek. Mając nowoczesne, przestronne wnętrza, bogaty i pełen nowości księgozbiór, audiobooki, gry planszowe, oraz unikatowe zbiory specjalne biblioteka daje ogromne możliwości.Regularne odbywają się tu wystawy, koncerty, spotkania autorskie, konferencje naukowe i warsztaty.


Struktura Biblioteki Publicznej w Supraślu

Siedziba główna w Supraślu
Cieliczańska 1; 16-030 Supraśl
Telefon: 533-905-540; 

E-mail: bibliosupra@ckirsuprasl.com 

  • Oddział dla dorosłych z wypożyczalnią, czytelnią, miejscami do pracy cichej, stanowiskami komputerowymi;
  • Oddział dla dzieci z wypożyczalnią, miejscem do czytania i zabawy;
  • Sala warsztatowa LILIPUT, która pełni też rolę małej galerii, a latem zamienia się w kawiarnię i czytelnię;
  • Sala konferencyjna GULIWER, wykorzystywana do wystaw, konferencji, spotkań.

Filie Biblioteki Publicznej


Ogrodniczki

Adres:
ul. Białostocka 57, Ogrodniczki
16-030 Supraśl
Telefon:
601 869 823

Zaścianki

Adres:
ul. Szosa Baranowicka 58/4
15-521 Zaścianki
Telefon:
668 303 430

Jak zapisać się do Biblioteki?

  • Aby mieć prawo do wypożyczenia zbiorów do domu, należy zapisać się do  biblioteki.
  • Zapisu można dokonać na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz podpisać zobowiązanie do przestrzegania postanowień Regulaminu obowiązującego w Bibliotece. 
  • Przy zapisie osób niepełnoletnich odpowiedzialność za wypełnienie zobowiązań wobec Biblioteki przyjmują rodzice lub opiekunowie.
  • Każdy czytelnik otrzymuje kartę biblioteczną, którą powinien każdorazowo okazywać przy korzystaniu z usług biblioteki.
  • Czytelnik pełnoletni powinien przy zapisie:
    – okazać dokument tożsamości ze zdjęciem,
    – złożyć na Formularzu zapisu zobowiązanie przestrzegania regulaminu,
    – wypełnić oświadczenie o miejscu zamieszkania w Formularzu zapisu będącego załącznikiem do regulaminu,
  • Czytelnik zobowiązany jest do informowania o każdorazowej zmianie adresu zamieszkania.

Zasady przedłużania wypożyczonych książek

  • Wypożyczamy do 6 książek na okres 1 miesiąca.
  • Wypożyczenie można przedłużyć osobiście, telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej oraz przez system SZUKAM KSIĄŻKI.
  • Za przetrzymywanie wypożyczonych książek naliczane są kary regulaminowe.

Wrzutnia książek

Mogą Państwo oddawać materiały biblioteczne 24 godziny na dobę. Do wrzutni można wkładać wyłącznie wypożyczone materiały z Biblioteki w Supraślu.Zachęcamy do korzystania!