20 sierpnia (piątek) o godz.18.00 w Bibliotece Publicznej w Supraślu (ul. Cieliczańska 1, I p.) odbędzie się prezentacja książki „Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki”. Poprzedzi ją pokaz dokumentalnego filmu TV Belsat, podsumowującego rok białoruskich protestów (film poniżej).
 
W prezentacji udział wezmą: pomysłodawczyni projektu, dziennikarka TVP Arleta Bojke, autorka jednego z reportaży Maria Przełomiec – TVP Info- Studio Wschód, Taciana Nidbaj – wiceprzewodnicząca zamkniętego przez reżim PEN Centrum, zrzeszającego niezależnych białoruskich literatów, Anna Maria Dyner, ekspert ds. bezpieczeństwa w Europie Wschodniej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz zaproszeni dziennikarze z Białorusi, TVP3 i TV Belsat.
Książka, jest zbiorem 20 reportaży napisanych przez 29 polskich dziennikarzy, opisujących historie, uwięzionych przez reżim Łukaszenki przedstawicieli białoruskich mediów. M.in. Kaciaryny Andrejewej i Darji Czulcowej, które pokazywały antyłukaszenkowskie protesty na żywo mimo świadomości, że ta praca skończy się dla nich więzieniem, Julii Słuckiej, szefowej białoruskiego Press Clubu, której zapiski z ponad 6-miesięcznego już pobytu w więzieniu boleśnie uświadamiają odczłowieczenie tamtejszego systemu. Andrzeja Poczobuta, który za kratami przechorował Covid-19, a jego rodzina tygodniami nie dostawała jego listów.
Dochód ze sprzedaży książki trafi do Informacyjnego Biura Białoruś w Fokusie, które przeznaczy pieniądze na pomoc represjonowanym dziennikarzom.
Prezentacja książki w Supraślu została zorganizowana przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Supraślu, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, regionalnego oddziału TVP w Białymstoku oraz Telewizji Belsat.
WSTĘP WOLNY. SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
Kategorie: Biblioteka