Cykl koncertów:

Salonik Chopina

23.11.2019 / 14.12.2019 / 18.01.2020 / 08.02.2020​
Supraśl, Dom Ludowy - ul. Józefa Piłsudskiego 11

Wstęp bezpłatny

Wejściówki do odbioru:
w CKiR w Supraślu (ul. Cieliczańska 1)
w Domu Ludowym przed koncertem (ul. Piłsudskiego 11)

795 450 560

Informacja i rezerwacja wejściówek

Supraskie Koło Chopinowskie i Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu zapraszają na cykl czterech koncertów pod wspólnym tytułem Salonik Chopina. Tytuł ten pojawia się nieprzypadkowo, albowiem nawiązuje do tradycji salonów europejskich i polskich z XIX w. Salon był wtedy miejscem kultywowania wielkiej sztuki, improwizacji, kształtowania się stylu muzycznego, opinii w muzyce. Samo słowo salon odczytuje się w trzech aspektach, jako określone miejsce, określony krąg społeczny i jako zebranie towarzyskie. Salon był więc instytucją społeczno-kulturalną kształtującą życie artystyczne. Nasze ambicje nie sięgają aż tak daleko, niemniej jednak poprzez wybór repertuaru (tu ukłon w stronę naszego kierownika artystycznego, Pani Justyny Jabłońskiej) chcemy zaprosić Państwa na spotkanie z kilkunastoma wybitnymi kompozytorami, którzy prezentując nam swoje oryginalne spojrzenia na świat dostarczą nam wielu muzycznych wzruszeń. Usłyszymy dzieła trzynastu kompozytorów z różnych epok, poczynając od baroku i J.S. Bacha, poprzez całą plejadę romantyków, m.in. F. Chopina, a kończąc na muzyce współczesnej, którą reprezentować będą Nikołaj Kapustin i Jon Schmidt. W naszym salonie będzie ciasno ale, zapewniamy Państwa, bardzo ciekawie.

Jeszcze dwa słowa o wykonawcach. Kontynuujemy tradycję zapraszania utalentowanych młodych pianistów związanych z Białymstokiem. Mamy nadzieję, że występy w Supraślu będą stanowiły dla nich cenne doświadczenie na ich koncertowym szlaku.

Kierownik artystyczny:
Justyna Jabłońska

Koordynacja:
Wiesław Szczepaniak

Marcin Rogalski - fortepian
23 listopada 2019 (sobota), godz. 19:00
Supraśl, Dom Ludowy - ul. Józefa Piłsudskiego 11

Program:

Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Sonata c-moll op. 10 nr 1
   I. Allegro molto e con brio
   II. Adagio molto
   III. Finale: Prestissimo

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Walc a-moll op. 34 nr 2
Mazurek fis-moll op. 6 nr 1
Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
Mazurek E-dur op. 6 nr 3

Edvard Grieg (1843-1907)
Sonata e-moll op. 7
   I. Allegro moderato
   II. Andante molto
   III. Alla Menuetto, ma poco piu lento
   IV. Finale: Molto allegro

Marcin Rogalski

Student I roku studiów magisterskich na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. Studia licencjackie ukończył w klasie dr hab. Leszka Kota. Kontynuuje swoją edukację pod kierunkiem
dr hab. Olgi Anikiej. Pochodzący z Płocka młody pianista ma na swoim koncie wiele koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Finlandii, Rosji. Pasjonuje się muzyką zarówno klasyczną, jak i ludową oraz rozrywkową. Poza estradą zajmuje się również kształceniem młodych muzyków. Jest nauczycielem w Samorządowej Szkole Muzycznej I stopnia w Sokółce, gdzie uczy fortepianu oraz akompaniuje początkującym instrumentalistom.

Katarzyna Dakowicz – fortepian
14 grudnia 2019 (sobota), godz. 19:00
Supraśl, Dom Ludowy - ul. Józefa Piłsudskiego 11

Program:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Chorał „Jesu, Meine Freude” BWV 227

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Etiuda c-moll op. 25 nr 12
Ballada g-moll

Otar Taktakishvili (1924-1989)
„Poemat” na fortepian

George Gershwin (1898-1937)
3 preludia na fortepian
Etiuda „Fascinatin Rhytm” (arr. Earl Wild)

Hajime Okumura (1925-1991)
Ondo no Funauta

Nikołaj Kapustin (ur. 1937)
Preludium jazzowe F-dur op. 53 nr 23
Preludium jazzowe As-dur op. 53 nr 17

Jon Schmidt (ur.1966)
All of me

Katarzyna Dakowicz

Pianistka, swoją przygodę z nauką gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Białymstoku pod kierunkiem mgr Iwony Felińskiej i kontynuowała ją w PSM II stopnia w klasie fortepianu mgr Justyny Jabłońskiej. Koncert z orkiestrą oraz uzyskany dyplom z wyróżnieniem był idealnym zwieńczeniem 6-letniej nauki w PSM II stopnia. Obecnie jest studentką I roku fortepianu (studia magisterskie) na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym UMFC w Białymstoku, gdzie kształciła się pod kierunkiem dr hab. Leszka Kota, a obecnie dr hab. Katarzyny Makal-Żmudy. Swoje umiejętności muzyczne doskonaliła również na kursach mistrzowskich i warsztatach muzycznych (m.in. na XII Warszawskich Międzynarodowych Kursach im. Macieja Paderewskiego, Międzynarodowych Chodzieskich Warsztatach Jazzowych „Cho-Jazz”). Uczestniczyła również w Polsko-Norweskim Inkubatorze Muzycznym „Od Griega do Vaage” (Bergen, Troldhaugen). Na scenie występuje nie tylko jako solistka, ale też jako członek zespołów kameralnych (koncerty w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i okolicach) lub też akompaniator chórów (m.in. w projekcie „Śpiewająca Polska”, „Music brings us together” w ramach programu Erasmus+). Można ją było usłyszeć m.in. podczas takich wydarzeń jak Noc Chopina (organizowanej corocznie na terenie Filii UMFC w Białymstoku) czy też Koncertu Wiosennego, gdzie wystąpiła solo z towarzyszeniem Orkiestry Dętej Filii UMFC.

Katarzyna Ewa Popko – fortepian
18 stycznia 2020 (sobota), godz. 19:00
Supraśl, Dom Ludowy - ul. Józefa Piłsudskiego 11

Program:

Chu Wang Hua (ur. 1941)
Xinjiang Capriccio

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Preludium op. 28 nr 15
Polonez gis-moll [op. posth.]

Grażyna Bacewicz (1909-1969)
Sonata nr 2

Karol Szymanowski (1882-1937)
Etiuda b-moll op. 4 nr 3

Edvard Grieg (1843-1907)
Ballada g-moll op. 24

Katarzyna Ewa Popko

Pianistka, edukację artystyczną rozpoczęła w wieku 7 lat, ukończyła I oraz II Stopień Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła najpierw pod okiem mgr Iwony Felińskiej, a następnie mgr Justyny Jabłońskiej. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie fortepianu dr hab. Mariusza Drzewickiego, prof. AM na Akademii Muzycznej w Łodzi. Brała udział w konkursach oraz koncertach jako solistka i kameralistka. Do jej osiągnięć należą: Tytuł Laureata na VII Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie, I miejsce w VII Sochaczewskich Spotkaniach Kameralnych, Nagroda Grupy MoCarta, Nagroda Fundacji Cultura Animi, Nagroda w kategorii najlepszy żart muzyczny na II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Kameralnej „Od MoCarta do Mozarta” w Warszawie oraz Nagroda w kategorii najlepszy sekstet na IV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Kameralnej pod artystycznym patronatem „Grupy MoCarta”. Brała także udział w Polsko – Norweskim Inkubatorze Muzycznym, gdzie jako solistka występowała z orkiestrą symfoniczną w Polsce oraz Norwegii. W ramach kursów mistrzowskich współpracowała między innymi z takimi pianistami jak: Kevin Kenner, Bernardino Costa González, Einar Henning Snebye.

Marcin Kulesza – fortepian
8 lutego 2020 (sobota), godz. 19:00
Supraśl, Dom Ludowy - ul. Józefa Piłsudskiego 11

Program:

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Scherzo h-moll op. 20

Franz Schubert (1797-1828)/ Ferenc Liszt (1811-1886)
Serenada

Ferenc Liszt (1811-1886)
Etiuda Transcendentalna “Zamieć śnieżna”

Maurice Ravel (1875-1937)
Barka na oceanie

Fryderyk Chopin (1810-1848)
Ballada F-dur op. 38
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Marcin Kulesza

Urodził się w Białymstoku, gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku ośmiu lat pod kierunkiem mgr Iwony Felińskiej. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie pracował pod okiem dr hab. Leszka Kota. Jest laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertuje w kraju i za granicą. Jego repertuar obejmuje dzieła baroku aż po muzykę XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Beethovena, Chopina, Liszta i Ravela. Występował m. in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Operze i Filharmonii Podlaskiej, w Pałacu Branickich w Białymstoku i Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Brał również udział w serii koncertów w Belgii (Bruksela, La Hulpe, Charleroi), a także w USA – Detroit. Uczestniczył czynnie w kursach wybitnych pedagogów cenionych na całym świecie, między innymi u prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, prof. Andrzeja Tatarskiego, prof. Kevina Kennera. Oprócz działalności koncertowej prowadzi działalność pedagogiczną w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Razem ze swoimi podopiecznymi zdobywa liczne nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.